Az utolsó napon már csak a legjobbak léptek színre: a színpadon tíz döntőre és 14 díjkiosztóra került sor, sok magyar szereplővel. Az első hazai fellépés hozta a legnagyobb örömet, a 18 éven aluli lányok páros versenyszámát ugyanis a Kovács Tamara, Turai Krisztina kettős nyerte meg. Utána Tekauer Gréta fináléja során nem volt esély a remek dán ellenféllel szemben, az U21-es női mezőnyben a maximumnak tűnt az ezüstérem, ugyanezen korosztály csapatdöntője után viszont lehetett hiányérzetünk, mert meccsnyilak maradtak kihasználatlanul. Összességében mégsem lehetünk elégedetlenek, a nemzetek kategóriánkénti pontversenyében ugyanis begyűjtöttünk még három érmet, így összesen tíz lett: egy arany, három ezüst és hat bronz. Ez a negyedik helyre bizonyult elegendőnek a sportág 31. ifjúsági Európa-bajnokságának éremtáblázatán 19 résztvevő nemzet közül. Jó úton járunk.

Egy, csak egy darab tábla maradt szolgálatban szombatra, az, amelyikre addig egyetlen nyilat sem dobtak el, a centerpályáé, amelyen az ifi Eb harmadik versenynapján délelőtt tíz órára volt kiírva a kezdés, vagyis az első finálé. A tízből, mi, magyarok pedig háromban voltunk érdekelve, a másodikban (U18-as női páros), az ötödikben (U21-es női egyéni), valamint a kilencedikben, az utolsó előttiben (U21-es csapat), minden versenyszámban és minden kategóriában képviseltettük tehát magunkat: egyéniben, párosban és csapatban is, az U18-asok és az U21-esek között is, a fiúk és a lányok között is, ami kiegyensúlyozott szereplést mutat. Az pedig megfelelő szintű rendezést, hogy sok pozitív visszajelzést kaptak a magyar szervezők, akik két év kihagyás után újraindították a fiatalok addig három évtizedes múltra visszatekintő kontinensviadalát a Budapesti Honvéd SE vívócsarnokában.

Háromnegyed 11-kor érkezett el az első magyar döntő ideje, előbb a török ellenfél, aztán Kovács Tamara és Turai Krisztina vonult be a maga zenéjére, és bár nem itt volt a kezdés, hamar itt lett az előny, merthogy a mieink kezdtek jobban: hátsó majd első pályáról is sikerült behúzni egy-egy leget, így 2–0 volt az állás ide. Ezután azonban nagyon feljavult Zehra Gemi és Havva Nur Karaman (aki egy nappal korábban 3–0-ra verte egyéniben Tamit), jött tőlük 180-as, 140-es kör is, nem engedték a magyarokat duplára dobni, a negyedik legben rádobhattak az ötkörösre, és bár végül 19 nyilas lett, visszavették a breakelőnyünket, 2–2-re alakult az állás úgy, hogy a törökök körátlaga 65 fölé kúszott. Az ötödik leg volt a kritikus, amelyet nem mi kezdtünk és amelyben nem mi értünk le előbb, de a kiszállócsatából (30 nyilas lett, a döntő leghosszabbika) mi jöttünk ki jobban, miután Kriszti bevarázsolta a nyilát a dupla nyolcba. A hatodik leg pedig a legutolsó lett: végig vezettek, végig kézben tartották lányaink, Turai Krisztina 59-ről indítva a nyolcadik kört második próbálkozásra kiszállt dupla húszról, talán azért is, mert hirtelen nem is tudta, hogy az már meccsnyíl, sőt Európa-bajnoki nyíl. Talán emiatt volt eleinte visszafogottabb az ünneplés, hogy nem mindenki tudta vagy hitte el, hogy tényleg vége, de tényleg vége volt: jobb kiszállózásának köszönhetően az 57.76-os összesített körátlagot dobó magyar páros nyert. Kovács Tamara és Turai Krisztina aranyérmes!

A második első helyért vívott csatánk sajnos hamar eldőlt, amikor az első legben elkezdtek röpködni a triplák a dán lány, Anick Sonnichsen kezéből (négy kör után 161 ponton állt), azt a mi Tekauer Grétánk nem tudta lekövetni, pedig minden egyes köre előtt nagyon koncentrált, és látszott rajta, mennyire akarja ezt a győzelmet. Ám az ellenfél annyival jobban dobta a tömeget, hogy egyáltalán nem engedte duplára dobni az Érd-EL SE versenyzőjét – itt inkább az odavezető út, nem annyira a finálé volt szép, merthogy Gréta csupán ez év márciusában fogott először nyilat a kezébe. Ehhez képest az, hogy az Eb-n eljutott a döntőbe, négy mérkőzésből négy győzelmet aratva, 13 leget megnyerve és mindössze hármat elveszítve, bravúros teljesítmény. Azonban akit az aranyért meg kellett volna vernie, az egész U21-es női mezőny legfényesebb csillagává avanzsált Budapesten, a szoknyában dobó dán ifjú hölgy ugyanis előtte már párosban is begyűjtötte az Európa-bajnoki címet, vagyis szó szerint kimaxolta a kontinensviadalt. A döntő megnyeréséhez az U21-es nők között 56.49-es körátlag kellett (Gréta mutatója 46.71 volt), dán részről 140-es, magyarról 100-as kör volt a legjobb ezen a mérkőzésen, és biztosak vagyunk benne, hogy a hölgyek előtt szép karrier áll, mert mindkét résztvevőn az látszott, hogy ez valami szépnek és jónak a kezdete, semmint a csúcspontja. Még egyszer hálás köszönet a WDF-nek, hogy belement a korosztály felső határának kiterjesztésébe!

Már csak azért is, mert így egy csapatért is szoríthattunk a döntők napján, annak is a finisében, az utolsó előtti mérkőzésen. Budavári Zsombor, Gévai Péter, Helfrich Patrik és az ifjabbik Sárai Levente igazán felforrósította a hangulatot szombat délután az utóbbi két évben már-már a magyar darts otthonának is számító Dózsa György úti sporttelepen, és amikor Levi és Patrik három-három győzelme után Peti majd Zsombi is behúzott egy párharcot, és kétleges hátrányból (2–4) kétleges előnyben (7–5 majd 8–6) találtuk magunkat, nagyon közel éreztük az aranyérmet. Olyannyira közel kerültünk hozzá, hogy hat darab meccsnyilunk is volt, de drámai küzdelem végén ezúttal sajnos nem mellettünk állt Fortuna, a legfontosabb nyilaink elkerülték a kiszállót érő szektorokat. Azt azért hozzá kell tenni, bármennyire is csalódottak voltak a mieink a győzelem kapujában elvesztett finálé után, a csehek nem érdemtelenül kerekedtek fölénk, mert az összesített körátlaguk több mint öt ponttal volt magasabb a magyar fiúkénál: 62.5 az 57.0 ellenében. A gesztenyét végül az egész Eb legnagyobb aranyhalmozója, az U21-es korosztályban egyéniben, párosban és csapatban is diadalmaskodó Tomás Houdek kaparta ki ellenfelünknek a kijátszásban, ahol első pályáról 15 nyilast dobott, vagyis négykörös kellett volna Helfrich Patriktól, hogy ezt felülmúlja. Noha Levi egyszer elkapta, azt a meccset leszámítva érinthetetlennek tűnt, ő maga volt a mérleg nyelve ezen a mérkőzésen.

A torna utolsó meccsét, a másik, az U18-as csapatdöntőt – amely épp az ellentéte volt a miénknek abból a szempontból, hogy a lehető legrövidebb volt a maga kilenc legjével, ugyanis 9–0-re nyerték meg a csapatmeccsen szenzációsnak számító kereken 81-es körátlagot dobó angolok az írek ellen – követően jöhetett a díjátadók utolsó felvonása, amelyet nagyon vártunk, hogy megtudjuk, hányadik helyen végeztünk az összesített pontversenyekben. Nos, megérte várni, mert miközben a színpadon a sportág világsztárja, a Mission Darts képviseletében hazánkba érkező Darryl Fitton adogatta át a díjakat, egymást érték a számunkra kellemes meglepetések és élmények: a lányok között az U18-as és az U21-es korosztályban is harmadik, a fiúknál az idősebbik korcsoportban második helyen végzett Magyarország! Ezekért is jártak medáliák, így az éremtáblázaton egy arannyal, három ezüsttel és hat bronzzal a negyedik helyet szereztük meg – pontosabban szerezték meg fiaink-lányaink, akiket nagyon meg kell becsülni, hogy felnőtt versenyzőkké válhassanak a magyar darts dicsőségére.

 

Az U18-as fiúk összesített pontversenyének eredménye:

https://site.dartswdf.com/wdf-cups/ECY2022/EuropeCupYouth2022Boys.pdf

Az U18-as lányok összesített pontversenyének eredménye:

https://site.dartswdf.com/wdf-cups/ECY2022/EuropeCupYouth2022Girls.pdf

Az U21-es fiúk összesített pontversenyének eredménye:

https://site.dartswdf.com/wdf-cups/ECY2022/EuropeU21Cup2022Boys.pdf

Az U21-es lányok összesített pontversenyének eredménye:

https://site.dartswdf.com/wdf-cups/ECY2022/EuropeU21Cup2022Girls.pdf

A döntők közvetítésének felvétele:

https://www.youtube.com/watch?v=YX1QL_L5zO0&t=3900s